Dobre buty to podstawa dobrego stylu – to zdanie można przeczytać na niejednym blogu o męskiej modzie i nie ma w nim grama przesady. A co jest podstawą dobrych butów? Pewnie podeszwa ? A ta, jak wiadomo, w stylowych butach powinna być skórzana, bo guma to takie samo zło jak poliestry w garniturach. Tylko, czy aby na pewno?

Uprzedzając ewentualne argumenty o wygodzie sportowych butów na gumowej podeszwie. Tak, są wygodne, lekkie, przewiewne. Bardzo szybko dostosowują się do stopy. Są znakomite na wypad do siłowni, jogging, spacer z psem i parę innych okazji. Ale najczęściej nie będzie im po drodze z marynarkami, garniturami i większością zestawów mieszczących się w szeroko rozumianej męskiej klasyce. Za to tam będzie pasować większość butów wyposażonych w podeszwę i cholewkę ze skóry.

Co wpływa na żywotność skórzanych podeszw

Pierwszym i najbardziej oczywistym czynnikiem jest intensywność użytkowania. Chociaż posiadam kilka par butów to mam wśród nich swoje ulubione trzy pary i to one są przeze mnie najczęściej i najintensywniej eksploatowane. Ot – klasyczna zasada 20/80 – mówiąca, że dwadzieścia procent naszej garderoby jest używana przez osiemdziesiąt procent czasu. W moim przypadku obuwie całkiem solidnie obrywa. Jestem zdeklarowanym piechurem i codziennie pokonuję drogę do pracy i z powrotem pieszo. To aktualnie oznacza około 5 km spacer w jedną stronę, pomijając inne wędrówki które nabijają przebieg mojego obuwia. Prosty rachunek mówi, że po dziesięciu założeniach mają już u mnie na liczniku około 100 km. Rzeczą oczywistą jest też to, że wychodzenie dziesiątków kilometrów po biurowych korytarzach pokrytych płytkami lub wykładziną nie wywrze takiego wpływu na podeszwę, co godzinny spacer parkową alejką albo przemarsz po ulicznym bruku.

Szybciej też będzie się zużywać obuwie eksploatowane przez osobę słusznej postury a wolniej przez zawodnika wagi piórkowej. Wreszcie każdy z nas nieco inaczej stawia w trakcie chodzenia stopy przez co inaczej ściera się podeszwa butów. Ja niestety masakruję szczyt podeszwy i obcas, ale znam osobę, która najszybciej wykańcza jej zewnętrzną krawędź.

W tym miejscu przytoczę małą dygresję. Ponieważ grywam w piłkę, regularnym tematem rozmów w szatni są sposoby radzenia sobie z różnymi kontuzjami (sport to zdrowie ale do czasu). Pewnego razu jeden z kolegów wspominał wizytę u ortopedy, który owszem, kontuzjowaną stopę obejrzał, ale zażądał okazania butów, którym poświęcił znacznie więcej uwagi. A dokładnie ich podeszwie, która po prostu zdradziła jak pacjent najczęściej stawia stopę.

Jak dobrać torbę skórzaną do obuwia? – NOWY poradnik w przygotowaniu

Drodzy czytelnicy Męskiego Pubu, po ostatnim sprawdzeniu skrzynki mailowej: [email protected] zauważyłem powtarzające się pytanie o dobór toreb skórzanych do obuwia męskiego. Postanowiłem zatem odnieść się do Waszych maili i przygotować krótki poradnik nt. męskich i młodzieżowych toreb skórzanych. Na potrzeby tego akapitu zdecydowałem podzielić się wszystkie omawiane torby skórzane na kategorie:

torby do pracy Bydgoszcz torby młodzieżowe bydgoszcz torby weekendowe bydgoscz
Torby męskie do pracy / biura
Przykłady: męskich toreb do pracy
Torby młodzieżowe na uczelnię / do szkoły

Przykłady: brytyjka.pl/torby-mlodziezowe-szkolne-cat-48.html

Torby weekendowe skórzane

Wkrótce dodam zdjęcia.

Podzelować czy nie?

Ja jestem na tak. Po pierwsze, skórzana podeszwa niemiłosiernie ściera się w trakcie chodzenia. Chodniki, często zabrudzone piaskiem (choćby używanym do ich posypywania w zimie) działają jak papier ścierny. Większość butów ze średniej i niższej półki cenowej jest wyposażona w podeszwy wykonane ze stosunkowo słabej jakości kruponów. W efekcie niektóre już po kilku założeniach potrafią wykazywać duży stopień zużycia. Do tego stopnia, że odsłaniają kanał szwu, co grozi jego przetarciem i solidnym uszkodzeniem butów. Zwłaszcza, jeśli popada i podeszwa nasiąknie wodą co spowoduje jej rozmiękczenie.

Po drugie, skórzana podeszwa to śliska podeszwa. Naprawdę można wywinąć pięknego orła, zwłaszcza, jeśli się gdzieś spieszymy, choć ponoć gentelman się nigdy nie spieszy ?

Po trzecie, skórzana podeszwa kiepsko znosi kontakt z wodą (oraz z solą). Przemoczona potrzebuje często nawet 2-3 dni, aby porządnie wyschnąć.

Sposobem, który choć w części niweluje te niedogodności jest podzelowanie butów, czyli podklejenie ich podeszwy cienką warstwą gumy. Koszt takiej usługi to około 25-30 zł i praktycznie wykona go każdy szewc. Jeżeli nie jesteśmy aż tak zdeklarowanymi piechurami jak ja, warto wybrać cieńszą gumę, jeśli chodzimy dużo, nieco grubszą. Zwykle do wyboru są grubości w przedziale od 1 do 2 mm. Czyli jest to raczej cienka warstwa.

Minusy zelowania

Głównym powodem podzelowania butów jest zabezpieczenie ich podeszwy oraz zwiększenie przyczepności. Niestety, są też pewne koszty takich zabiegów. (Ciekawe informacje na ten temat znalazłem też na blogu o galanterii i futrach – futra-glare.pl

Według niektórych przeciwników zelowania butów, taka podklejona podeszwa gorzej wygląda. To prawda. Skórzana podeszwa nowiusieńkich butów zachwyca gładką powierzchnią, często wybitym na niej znakiem producenta i piękną barwą. Po przejściu kilkunastu metrów po chodniku już raczej nie… Więc jeśli chcemy podziwiać podeszwy butów, to po prostu odłóżmy je na półkę i podziwiajmy a jeśli chcemy w nich chodzić, to podzelujmy 😉

Eleganckie buty na gumowej podeszwie nie są eleganckie. Zgadza się, ale dotyczy to koszmarków wyposażonych w gruby (centymetrowy i więcej) kawał gumy do którego przyklejona jest cholewka, a nie do buta podklejonego jej milimetrową warstwą. Nie wiem, jak często zerkacie na podeszwy butów waszych rozmówców, ale zakładam, że nie jest to główny obiekt zainteresowań 😉

Podzelowane buty są mniej wygodne. To jedyny argument przeciwników zelowania, z którym mogę się nieznacznie zgodzić. Podklejenie dwu milimetrową gumą podeszwy trochę ją usztywnia. W przypadku cieńszych zelówek ten problem raczej nie istnieje. Moim zdaniem spadek komfortu użytkowania związany z podzelowaniem obuwia jest marginalny i przynajmniej w moim przypadku nie odczuwam bardzo negatywnie zmiany.

A Wy? Podklejacie skórzane podeszwy, czy jesteście zagorzałymi przeciwnikami takiej “profanacji” obuwia? 😉

2 Replies to “Podzelować czy nie podzelować”

  1. Szukam podobnych toreb męskich, ale bardziej młodzieżowych niż do pracy. Czy macie namiar na sklep sprzedający torby szkolne dla nastolatków, z nadrukami, lub torby sportowe, z lekkich materiałów – poliester, nylon, cordura? Przerobiłem już kilka takich toreb, i może nie są tak trwałe jak torby szyte ze skóry naturalnej, ale ja wolę zmieniać je częściej. Swoją droga to przydałby się jakiś sklep internetowy wyprzedażowy, outlet z elementami wyprawki szkolnej właśnie zawierający takie modne torby dla młodych ludzi.

  2. Witam. Zajmuję się organizacją wesel i szukam pomysłu na blog dla pana i panny młodej właśnie w podobnej tonacji do Pana bloga. Chciałbym docelowo pisać o półbutach eleganckich właśnie w takich fasonach jak zaprezentowane powyżej. Czy mogę liczyć na konsultacje przy przygotowywaniu wpisów z Pana strony?

Dodaj komentarz