Moje top 8 blogów o modzie męskiej

Kilka lat temu modowa blogosfera była praktycznie wyłącznie domeną kobiet. Jeśli blog o modzie, to był to blog dla kobiet; zjawisko takie jak blog o modzie męskiej było rzadkością. Nic dziwnego – kobiety od zawsze przywiązywały znacznie większą wagę do swojego wyglądu i ubioru niż mężczyźni (kto nie zna tego “kochanie, ja nie mam co na siebie włożyć!”). Jednak sytuacja powoli się zmienia i na mapie polskiej (i światowej) blogosfery pojawiają się coraz liczniej blogi kierowane do mężczyzn.

W jednym z pierwszych wpisów na mim blogu (Przemiana #1 – decyzja) napisałem, że w mojej metamorfozie “Bardzo pomocna okazała się lektura kilku fantastycznych blogów i chociaż nie znamy się osobiście, to bardzo Wam autorzy dziękuję za trud i pracę jaką włożyliście w ich prowadzenie.” Poniższa lista to właśnie te najważniejsze dla mnie blogi o modzie i lifestylu – dla tego jest ich osiem, a nie klasyczne Top ten. I jeszcze raz: dzięki, że chce się Wam je pisać!

1 – Secondhanddandy

Nie pamiętam jak tam trafiłem, ale był to chyba pierwszy męski blog o modzie męskiej który odwiedziłem. I pewnie długo bym tam nie zabawił, gdyby były tam tylko zdjęcia stylizacji. Na szczęście Secondhand Dandy, czyli Dawid Tymiński potrafi świetnie pisać – lubię jego elokwencję i dojrzały styl. I choć ostatnio na blogu wbrew nazwie jest nieco mniej second-handu a więcej nowy i coraz bardziej markowych ubrań, to jest to świetne źródło ubraniowej inspiracji. I doskonała lektura do porannej kawy.

2 – Mr Vintage

Znawcom męskiej, modowej blogosfery osoby Michała Kędziory nie trzeba przedstawiać. Niesłychanie merytoryczny i chyba najczęściej komentowany blog o modzie męskiej. Poza prowadzeniem bloga Michał Kędziora napisał świetną książkę (Rzeczowo o Modzie Męskie) w której bardzo rzeczowo pisze o męskiej modzie.

3 – Jan Adamski

Stylizacje autora tego bloga nie zawsze trafiają w moje gusta. Pan Adamski lubuje się w kolorowych i bardzo wesołych zestawieniach, a jego znak firmowy to kwiat w butonierce. Na tym blogu, poza artykułami poświęconymi modzie i męskiemu ubiorowi znajdziemy też wpisy komentujące aktualną sytuację polityczno-ekonomiczną, krótkie sesje zdjęciowe których głównymi bohaterami są ptaki odwiedzające karmnik pana Adamskiego i artykuły poświęcone rockowi progresywnemu.

4 – Czas Gentlemanów

Łukasz Kielban, autor Czasu Gentlemantów (i książki “Mężczyzna z Klasą”) postanowił udowodnić, iż wizerunek eleganckiego, szarmackiego i kulturalnego faceta (no właśnie, mężczyzny z klasą) nie jest przeżytkiem minionych lat. Jak sam autor pisze: “Przez lata mężczyźni byli nijacy. Bali się zadbać o swój wygląd, charakter czy relacje z najbliższymi. Bo to takie „niemęskie”. Jak się jednak okazuje podążanie pod prąd tym opiniom sprawia ogrom satysfakcji i dodaje pewności siebie.” To doskonałe miejsce wiedzy i inspiracji. “Czas Gentlemanów”trzeba odwiedzić!

5 – Szarmant

Znakomite źródło wiedzy o modzie, stylu, manierach i ubraniach. Przy okazji bloga pojawiła się i mała (?) manufaktura więc część (ale nie wszystkie) wpisy są powiązane z promocją tej marki. W niczym to jednak nie obniża jakości tego bloga. Wręcz przeciwnie. I podobnie jak w przypadku następnego bloga-firmy trzymam kciuki za sukces i powodzenie przedsięwzięć.

6 – Gentleman’s Choice i Miler Szyje 

Blogi te związane są z marką Miller Menswear, mimo to nie są to media nachalnie wciskające odbiorcy firmowy produkt. Reklama, owszem,jest, ale na tyle dyskretna, że nie razi Co więcej, tam jest duuuuużo więcej merytorycznej wiedzy o wszystkim co z modą związane niż reklamy jako takiej. Autorowi udało się stworzyć wirtualną przestrzeń, o której mogę powiedzieć, że dobrze się tam czuję. I Miler lubi Tweed. Ja lubię tweed. Lubię “być” u Milera.

7 – Studencka Elegancja i All Tied Up!

Autorem tych blogów jest Szymon Jeziorko. Pierwszy z nich zakończył działalność (a może raczej wyewoluował w All Tied Up?), ale nadal jest nieocenionym źródłem wiedzy i inspiracji. Od prostych porad po (prawie) instrukcje szycia kamizelki. All Tied Up to z kolei blog, który bazuje już na (domniemanej) podstawowej wiedzy czytelnika – jak pisze sam autor – dla średnio zaawansowanych. Czyli na Studenckiej elegancji było jak wiązać krawat a na All Tied Up już wszyscy wiedzą jak wiązać, jak nosić i z czym nosić. W końcu tam są wszyscy pod krawatem 😉

A poza tym bardzo cenię wpisy przedstawiające pracę rzemieślników – mistrzów krawiectwa, szewstwa i innych, których autor tych blogów regularnie odwiedza.

8 – Facetem jestem

Z jednej strony, pod względem modowym popularny “Łysy” to nie mój świat (chociaż fryzury mamy podobne). Z drugiej, lubię jego styl pisania. Zaglądam tam regularnie. A wpis o Ance i Dance polecam każdemu humaniście jako wstęp do matematyki a matematykowi jako okienko na humanistyczną stronę mocy 😉

Powyższa lista to mój subiektywny wybór. Te blogi (a właściwie ich autorzy) są i byli dla mnie największymi inspiracjami. A za kilka tygodni przedstawię kolejne w moim rankingu, które regularnie śledzę.